Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Ekologia ekosystemów

Ekologia ekosystemów

Od 2015 roku zajęcia odbywają się w dwóch stacjach terenowych WB UW. W 2022 roku pierwszy tydzień zajęć (3VII-9 VII) odbędzie się w Urwitałcie, drugi (10-16VII) w Pilchach. W Pilchach obiektem zainteresowań są ekosystemy wodne, w Urwitałcie – ekosystemy lądowe.

Poniższy opis dotyczy drugiej części zajęć organizowanych w Pilchach

Termin i miejsce zajęć

Zajęcia (wykłady + ćwiczenia) prowadzone są w Stacji Hydrobiologicznej Wydziału Biologii w miejscowości Pilchy na Pojezierzu Mazurskim w dniach 10-16VII 2022r.

Program zajęć (wybrane zagadnienia poruszane na zajęciach)

Wykład

Redukcjonistyczne i holistyczne spojrzenie na biocenozę – krytyka koncepcji “superorganizmu”, struktura troficzna biocenoz wodnych, eutrofizacja wód, efekty kaskadowe w biocenozach, funkcjonalne różnice między biocenozami o parzystej i nieparzystej liczbie poziomów troficznych, drapieżnictwo i roślinożerność w biocenozach wodnych, biomanipulacja, zespoły organizmów wodnych – grupy funkcjonalne, gatunki kluczowe, bioróżnorodność, klasyfikacja i podział cieków, koncepcja ciągłości rzeki (river-continuum).

Ćwiczenia

Studenci dokonują próby ekologicznej charakterystyki biocenoz jeziornych i rzecznych na podstawie pomiarów in situ i laboratoryjnej analizy materiału zebranego w jeziorze Roś i rzekach Święcek i Konopka. Prócz charakterystyki opartej na materiale terenowym przeprowadzony będzie eksperyment w dużej skali (w basenach eksperymentalnych) pokazujący kształtowanie się biocenoz pelagicznych kontrolowanych “od góry” piramidy troficznej (przez spasanie) i “od dołu” (przez zasobność środowiska). Eksperyment ten posłuży do zilustrowania teoretycznych podstaw biomanipulacji w jeziorach. W trakcie zajęć studenci zapoznają się – prócz zagadnień teoretycznych – także z terenową metodyką limnologiczną w szerokim zakresie. Dodatkowym elementem ćwiczeń są krótkie seminaria literaturowe, oraz seminarium końcowe, będące podstawą do zaliczenia ćwiczeń.

Prowadzący zajęcia:

prof. dr hab. P. Dawidowicz, tel. 22 5526…, p.dawidowicz@uw.edu.pl

dr Anna Bednarska

prof. dr hab.J. Pijanowska, j.pijanowska@uw.edu.pl
Dojazd

Dojazd własny (wskazówki jak dojechać).

Warunki mieszkaniowe:
Mieszkamy w Stacji Hydrobiologicznej w Pilchach (dokładniejszy opis warunków). Należy zabrać ze sobą śpiwory!
Posiłki:

Śniadania i kolacje przygotowujemy we własnym zakresie w Stacji. Ze względów organizacyjnych nie gotujemy w Stacji. Obiady (tj. drugie dania) w cenie 12-15 zł zamawiamy w restauracji, spożywamy w Stacji. W Stacji znajduje się duża i dobrze wyposażona kuchnia – można korzystać z czajników elektrycznych, kuchenki mikrofalowej, lodówki, talerzy, sztućców etc. W niewielkiej odległości od stacji znajduje się sklep spożywczy.

Należy zabrać ze sobą:
Dowód osobisty lub legitymację studencką, indeks, notatnik, kalkulator oraz rzeczy osobiste: śpiwór, coś od deszczu (nieprzemakalne ubranie, w tym kurtka plus spodnie oraz kalosze) i od słońca, gdyż ćwiczenia terenowe odbywają się bez względu na pogodę. Ciepła odzież, czapka z nausznikami, czapka z daszkiem, latarka, środki przeciw komarom, kleszczom, uczuleniom, przeziębieniom i tym podobnym przypadłościom mogą się przydać.

USOS – Link