Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Odszedł Profesor Maciej Gliwicz

2 czerwca 2024 r. odszedł w wieku 85 lat nasz szef, Profesor Maciej Gliwicz, Maciek, wybitny biolog, świetny nauczyciel akademicki, który przez niemal ćwierćwiecze, do 2009 r., kierował Zakładem Hydrobiologii. Jego imponujący dorobek naukowy obejmuje kilkaset publikacji dotyczących przede wszystkim ekologii ewolucyjnej organizmów wodnych i biocenoz pelagicznych. Wiele Jego znakomicie cytowanych publikacji, które ukazały się w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych, wśród nich kilka w Nature, miało przełomowe znaczenie dla współczesnego rozumienia funkcjonowania ekosystemów wodnych i weszło do światowego kanonu wiedzy ekologicznej. Był laureatem wielu prestiżowych nagród, m. in. „polskiego Nobla” – nagrody Fundacji Nauki Polskiej i medalu Alfreda Lityńskiego nadawanego przez Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne, nagrody Excellence in Ecology rokrocznie przyznawanej przez International Ecology Institute i medalu Augusta Thienemanna nadanego przez International Society of Limnology. Był członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, oraz honorowym członkiem Ecological Society of America. Dwukrotnie znalazł się w gronie 2% najbardziej wpływowych pod względem całości dorobku uczonych świata, reprezentujących wszystkie dyscypliny nauki.
Jako naukowiec łączył kreatywność, wyobraźnię, pasję badawczą i ciekawość świata z głęboką wiedzą przyrodniczą, wytrwałością, rzetelnością i konsekwencją. Miał reputację bardzo wymagającego i nadzwyczaj inspirującego nauczyciela akademickiego. „Bakcyla nauki” zaszczepił wielu swoim słuchaczom i dyplomantom, a liczni Jego uczniowie to dziś czynni naukowcy.
Z niesłychanym rozmachem i energią podejmował i organizował rozmaite projekty badawcze, w terenie, w laboratorium i in silico, zarażając swoim entuzjazmem współpracowników i studentów. Okres, w którym kierował naszym Zakładem był czasem ożywionej aktywności naukowej, współpracy międzynarodowej, nowych projektów dydaktycznych, gorącej wymiany myśli, sukcesów Jego i Jego młodszych Kolegów. Był to dla nas czas wielkich wyzwań i mobilizacji intelektualnej, a Zakład Hydrobiologii stał się jednostką rozpoznawalną i znaną w świecie, magnetycznie przyciągającą młodych pasjonatów.
Wielowymiarowa, fascynująca osobowość Maćka na zawsze zapisała się w pamięci współpracowników i członków wspólnoty akademickiej, a Jego dorobek i naukowa pasja pozostawiły trwały ślad w historii światowej ekologii.
Choć od pewnego czasu próbowaliśmy oswajać się z Jego wymuszoną chorobą nieobecnością, to mamy smutną pewność, że Zakład bez Maćka nigdy już nie będzie dla nas tym samym miejscem na mapie Uniwersytetu.